
Fare for renovasjonstreik hvis mekling ikke fører frem
En streik vil påvirke innhenting og levering av husholdningsavfall i enkelte deler av landet. Streiken vil også påvirke henting og levering av avfall fra bygg og anleggsnæringen.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Totalt er det varslet til Riksmekleren at 50 medlemmer blir tatt ut i streik hvis partene ikke blir enige i meklingen som starter fredag 26. august 2016. Meklingsfristen er satt til klokken 24:00 lørdag 27. august.
- Norsk Transportarbeiderforbund er innstilt på å finne en løsning, men vi er også innstilt på streik hvis meklingen ikke gir et resultat som bransjerådet for Miljø kan akseptere, sier forhandlingsleder Ole Einar Adamsrød i Transportarbeiderforbundet.
Partene kom ikke frem til en løsning i ordinære forhandlinger. Økning av minstelønna var et sentralt punkt som førte til at forhandlingene brøt sammen tidligere i sommer.
- Minstelønna er et viktig verktøy for å unngå sosial dumping i bransjen og for å styrke ansattes generelle lønnsnivå, sier Adamsrød.
Det er gitt varsel om at disse virksomhetene blir tatt ut i streik ved arbeidstidens begynnelse søndag 28. august (i praksis mandag 29. august):
Østfold
Norsk Gjenvinning AS Gjenvinning Sarpsborg
Norsk Gjenvinning AS Renovasjon Sarpsborg
Vestlandet
Norsk Gjenvinning AS Gjenvinning Bergen
Ragn Sells AS avd Sunnhordaland
Vitek Miljø
Rogaland
Norsk Gjenvinning AS avd Stavanger.
Vestfold – Telemark
Ragn Sells AS avd Borgeskogen.
En opptrapping av streiken vil fortløpende bli vurdert fra forbundets side.
Norsk Transportarbeiderforbund er et fagforbund i LO som organiserer mer enn 20 000 transportarbeidere over hele landet. Forbundet ble stiftet i 1896.
STILLING LEDIG:
-
Maskinførere NLBO
Peab Anlegg
-
Anleggsrørlegger Ny Lufthavn Bodø
Peab Anlegg
-
Grunnarbeidere
Hæhre Entreprenør AS
-
ADK Rørlegger
Hæhre Entreprenør AS
-
Anleggsleder/prosjektleder
Ottar Bergersen & Sønner AS
-
Selger: Ettermarked, Reservedeler og Utstyr.
Fredheim Maskin AS
-
Mekaniker Verksted & Reisende
Fredheim Maskin AS
-
Automasjonstekniker
Fredheim Maskin AS
-
Operatør til Albach flishogger
BioDrift AS
-
Prosjektleder
Anlegg Øst Entreprenør