
Scania R730 10x8 trekkvogn
Ombygget R730 V8 8x8 skal kunne trekke 220 tonn og kjøres 156 timer per uke.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Scania i Australia har sommeren 2016 levert sitt største vogntog noensinne, en R730 V8 8x8 ombygget til 10x8.
Transportbedriften Qube Bulk skal bruke vogntoget ved gruvedriften i Pilbara i Australia. Ifølge Scania er vogntoget et av de største vogntogene til bruk på vei på øya «down under». Den nye Scania-en skal kunne kjøres lovlig med en vekt på opp til 220 tonn.
Et standard vogntog med fire tilhengere kan veie 175 tonn, eller 200 tonn i spesielle tilfeller, i Australia.
- Vi har designet denne lastebilen til å kunne trekke tyngre på veien enn det som er lov i dag. Vi har tro på at grensen vil bli hevet i nær fremtid, sier adm. direktør Todd Emmert i Qube Bulk i en pressemelding fra Scania.
Ca. 1 mill. km på tre år
Den nye Scania-en skal trekke jernmalm hele døgnet fra gruvene til en terminal ved Port Hedland i Western Australia, seks og et halvt døgn per uke.
En tur kan være på opp mot 45 mil, så det er forventet at trekkvogna kommer til å bli kjørt tett opp mot 1.000.000 km i løpet av tre år.
- Den nye bilen vil forbedre produktiviteten vår. Dette gjør at vi yter bedre service til våre kunder. Store volum og vekter er kritisk viktig for dem, mens sikkerhet er det viktigste for oss, sier Emmet.
STILLING LEDIG:
-
Maskinførere NLBO
Peab Anlegg
-
Anleggsrørlegger Ny Lufthavn Bodø
Peab Anlegg
-
Grunnarbeidere
Hæhre Entreprenør AS
-
ADK Rørlegger
Hæhre Entreprenør AS
-
Anleggsleder/prosjektleder
Ottar Bergersen & Sønner AS
-
Selger: Ettermarked, Reservedeler og Utstyr.
Fredheim Maskin AS
-
Mekaniker Verksted & Reisende
Fredheim Maskin AS
-
Automasjonstekniker
Fredheim Maskin AS
-
Operatør til Albach flishogger
BioDrift AS
-
Bulkoperatør
AUSTIN NORGE AS