
VW kjøper Scania
Volkswagen har nå nok Scania-aksjer til å ta over den svenske lastebilprodusenten.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
Volkswagen bestemte seg 21. februar for å tilby 200 svenske kroner per aksje for de 298.910.903 aksjene de ikke eier fra før, for å overta full kontroll over Scania.
Ved fristens utløp 2. mai manglet fortsatt VW fortsatt 1,75 prosent ja-stemmer for oppnå de påkrevde 90 prosenten som måtte til for å tvangsutløse resten av aksjene. Dermed forlenget VW fristen for aksjonærene.
Alecta snudde
Nå har en av eierne, pensjonsselskapet Alecta, snudd, og med de to prosentene Alecta eier har VW nå klart jobben, og handelen kommer til å gå gjennom.
Alecta opplyser at de fortsatt ikke mener budet på 200 kroner per aksje fullt ut gjenspeiler den langsiktige verdien av Scania, men har konkludert med at det ikke blir mulig å oppnå en bedre pris.
- Volkswagen er en sterk og langsiktig eier som bør kunne gi Scania en mulighet til å utvikle seg positivt, selv som heleid datterselskap, mener Ramsey Brufer, eieransvarlig hos Alecta.
VW opplyser at samtlige vilkår for budet nå er oppfylt, og at VW kommer til å bli eier av 90,47 prosent av aksjene i Scania.
- Vi er glade for at Scanias aksjeeiere i tilstrekkelig omfang har akseptert vårt gode tilbud. Dette er gode nyheter for Volkswagen-konsernet i sin helhet, ettersom vi nå kan ta det neste logiske skrittet i vår strategi for å styrke den operative integrasjonen mellom Scania, MAN og Volkswagen Commercial Vehicles, sier Martin Winterkorn i VW forvaltningsstyre.
Tvangsinnløser resten
Gjenværende aksjeeiere kan fortsatt selge sine aksjer fram til 16. mai, deretter kommer VW å begjære tvangsinnløsning av resten av Scania-aksjene, samt å jobbe for at Scania skal tas av Stockholms-børsen.
Scania har rundt 15.000 ansatte i Sverige, hvorav 13.000 i fast stilling, et tall som har økt noe de siste årene.
Martin Winterkorn forsikrer at de ansatte ikke har noe å frykte ved at VW nå tar over.
- Ikke minst er dette gode nyheter for Scanias ansatte, ettersom vår avtale med Scanias fagforeninger om å beskytte arbeidsplasser og anlegg i Sverige nå kommer til å tre i kraft, og kommer til å gjennomføres raskt, sier Winterkorn, ifølge nyhetsbyrået TT.
STILLING LEDIG:
-
Teknisk spesialist
Volvo Maskin AS
-
Maskinførere NLBO
Peab Anlegg
-
Anleggsrørlegger Ny Lufthavn Bodø
Peab Anlegg
-
Grunnarbeidere
Hæhre Entreprenør AS
-
ADK Rørlegger
Hæhre Entreprenør AS
-
Anleggsleder/prosjektleder
Ottar Bergersen & Sønner AS
-
Selger: Ettermarked, Reservedeler og Utstyr.
Fredheim Maskin AS
-
Mekaniker Verksted & Reisende
Fredheim Maskin AS
-
Automasjonstekniker
Fredheim Maskin AS
-
Bulkoperatør
AUSTIN NORGE AS