
Har brukt over 55.000 sikringsbolter
På E134 Damåsen-Saggrenda er det gått med over 55.000 bolter til bergsikring i tunnel og skjæringer.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Mest har naturlig nok gått med til å sikre berget i de fire tunnelen og seks tunnelløpene på E134-strekningen fra Damåsen i Øvre Eiker til Kobbervollane vest for Saggrenda.
48.000 bolter i tunneler
Over 48.000 bolter er brukt til å sikre berget i Kongsbergtunnelens to løp på ca. to kilometer, 1,5 kilometer lange Svartåstunnelen i to løp og til de to kortere tunnelene på Saggrenda-strekningen, Moane- og Vollåstunnelen.
Men det er også sikret betydelige mengder fjell med bolter i skjæringer i dagen langs den 13,2 kilometer lange strekningen.
14.000 kvadratmeter med nett
De lengste og høyeste skjæringene er på den sørligste delen av Gomsrudveien fra Tislegård mot Gomsrud terrasse og Kongsberg bru, innover i Sellikdalen, langs Moane fra Trollerudmoen mot Moane-tunnelen og i Lassedalen på sørsiden av veien opp mot Vollåstunnelen.
Langs disse skjæringene i dagen, er det brukt ca. 7600 bolter til fjellsikring. Det brukes også mye nett til å sikre fjellskjæringer. På E134-prosjektet er det gått med rundt 14.000 kvadratmeter (14 mål) med sikringsnett.
Bergkvalitet som forventet
Det er også brukt over seks kilometer med såkalte sikringsbånd til å holde bergvegger på plass og sikre mot nedfall av stein.
- Bergkvaliteten på E134 Damåsen-Saggrenda-prosjektet har vært som forventet. Gjennomgående god kvalitet med kjente svakhetssoner, sier prosjektleder Tom Hedalen i Statens vegvesen.
STILLING LEDIG:
-
Bulkoperatør
AUSTIN NORGE AS
-
Mekaniker
Beck Maskin AS
-
Anleggsmaskinfører
A&B Andreassen Maskin as
-
Kategorisjef John Deere skurtreskere, finsnittere og redskap
Felleskjøpet
-
Produktsjef John Deere traktor
Felleskjøpet
-
Bas | Formann
Kolnes Maskin AS
-
Gravemaskinfører | Grunnarbeider
Kolnes Maskin AS
-
Vil du selge Valtra og andre ledende merkevarer hos Akershus Traktor?
Akershus Traktor as. Avdeling Vinstra
-
Nasjonal salgssjef Anlegg, Industri og Landbruk
BestDrive Norway AS
-
Mobilkranfører
NORDIC CRANE AS