
Kjører fra Kina med håndsprit
Fly er blitt for dyrt, reglene tillater ikke sprit på toget og sjøveien er for treg. Dermed tenker Prime Cargo nytt.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Søndag 12. april sendte Prime Cargo av gårde en lastebil med 22 tonn håndsprit fra Yuyao rett sør for Shanghai. Transporten er tenkt å bruke 18 dager fra Kina til Prime Cargos store lager i Vestby.
- Biltransport ble løsningen nå når pris på flyfrakt har skutt i været. Samtidig som kinesiske regler ikke tillater å sende alkohol med tog, sier Vegard Kristiansen, forretningsutvikler hos Prime Cargo i Norge.
Han forteller at kostnadsreduksjonen sammenlignet med å sende 22 tonn med fly er på over 80 prosent.
Ruten går gjennom Kina, Kasakhstan, Russland, Hviterussland, Polen og Sverige før man er framme i Norge. Underveis byttes både bil og sjåfør flere ganger, så det er bare containeren med lasten som tilbakelegger hele strekningen fra Kina til Norge.
De 22 tonnene med håndsprit skal fordeles på 12 ulike kunder når de er vel framme i landet.

- Dette er et spennende pilotprosjekt og vi forventer mer av dette fremover, sier Kristiansen.
Det er ingen tvil om at det er koronakrisen som har fått Prime Cargo til å tenke litt annerledes rundt transporten.
- Dette er for å gi kundene våre et alternativ. Verden endres jo, og vi må være med på endringene, sier Kristiansen.
STILLING LEDIG:
-
Maskinførere NLBO
Peab Anlegg
-
Anleggsrørlegger Ny Lufthavn Bodø
Peab Anlegg
-
Grunnarbeidere
Hæhre Entreprenør AS
-
ADK Rørlegger
Hæhre Entreprenør AS
-
Anleggsleder/prosjektleder
Ottar Bergersen & Sønner AS
-
Selger: Ettermarked, Reservedeler og Utstyr.
Fredheim Maskin AS
-
Mekaniker Verksted & Reisende
Fredheim Maskin AS
-
Automasjonstekniker
Fredheim Maskin AS
-
Bulkoperatør
AUSTIN NORGE AS
-
Anleggsmaskinfører
A&B Andreassen Maskin as
