
Brenner biler til firmaer som ansetter utlendinger
De utenlandske lastebilsjåførene bankes opp.
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
I Sør-Afrika har transportbedrifter de siste årene ansatt stadig flere sjåfører fra andre afrikanske land. Disse er billigere for bedriftene enn sørafrikanere. Dermed mister sørafrikanske sjåfører jobben.
Dette har fått det til å koke over for sjåførene, i et land som ikke er ukjent med grov vold.
De mange oppsagte sørafrikanske sjåførene har naturlig nok god oversikt over hvilke bedrifter som har sjåfører fra andre land bak rattet. Biler fra selskapene er «fritt vilt»: De stoppes og tennes på. De blir også stjålet og parkert på tvers av hovedveier slik at det blir trafikkork. Eller lasten blir tippet i veien.
De er tilfeller av vold mot de utenlandske sjåførene. I juli ble blant annet en sjåfør tatt ut av bilen, satt i knestående og fikk hodet klemt fast i lastebildøra.
Det er er også tresifret antall lastebilsjåfører som blir drept på jobb i Sør-Afrika hvert år; både utenlandske og sjåfører fra Sør-Afrika. Det er flere årsaker til drapene: Andre sjåfører med hevnmotiv, vinningskriminalitet med mer. En fellesnevner kan være at godene er skjevt fordelt i landet, det er stor forskjell på fattig og rik.
STILLING LEDIG:
-
Maskinførere NLBO
Peab Anlegg
-
Anleggsrørlegger Ny Lufthavn Bodø
Peab Anlegg
-
Grunnarbeidere
Hæhre Entreprenør AS
-
ADK Rørlegger
Hæhre Entreprenør AS
-
Anleggsleder/prosjektleder
Ottar Bergersen & Sønner AS
-
Selger: Ettermarked, Reservedeler og Utstyr.
Fredheim Maskin AS
-
Mekaniker Verksted & Reisende
Fredheim Maskin AS
-
Automasjonstekniker
Fredheim Maskin AS
-
Operatør til Albach flishogger
BioDrift AS
-
Prosjektleder
Anlegg Øst Entreprenør