Illustrasjonsbilde av skogbruk.

Nytt bachelorprogram i skogbruk ved Nord Universitet

Ønskes velkommen av fylkesråd.

Til høsten lanseres det nye bachelorprogrammet i skogfag på Nord universitet på Steinkjer. Studiet inneholder en bredere tilnærming til skognæringen der hele verdikjeden er representert.

Fylkesråd for næring i Nordland, Bjørn Larsen, ønsker det nye studiet velkommen.

– Skogbruk er ei næring som har store utviklingsmuligheter i Nordland. Det er fint at vi nå får dette bachelorprogrammet. Jeg håper at mange fra Nordland ser mulighetene og søker på studiet. Vi trenger folk med denne type kunnskap i fylket vårt, sier Larsen. 

Han legger til at Nordland fylkeskommune har støttet rekrutteringsarbeidet til det nye studiet med 200.000 kroner.

Sondre Aavatsmark, som er prosjektleder for Velg Skog Nordafjells, sier om det nye studiet:

– Mange unge forbinder skogbruk med tradisjonelt manuelt arbeid og vet ikke at bransjen også trenger folk med høyere utdanning på universitetsnivå – innen teknologi, innovasjon, forskning og bærekraftig industri – og mye mer.

Powered by Labrador CMS