MØRKLAGT: Ingen lys virket på tilhengerredskap, det er ikke mulig og se varebilen når en ligger bak

Fikk bruksforbud, stakk
da kontrollørene reiste

HELLELAND: Hengeren varebilsjåføren trakk, hadde mangler på det meste, men sjåføren tok ikke bruksforbudet så høytidelig og endte opp med politianmeldelse.

Publisert Sist oppdatert

På vei ned til Krossmoen den 20. februar observerte representanter for utekontrollen en varebil med tilhengerredskap uten lys på tilhengerredskapen. Transporten ble stoppet og det ble funnet en rekke feil og mangler. 

Her var det nesten tillatt totalvekt på en side, denne kunne være max 750kg men veid til 1100kg. Fører fikk 3000kr i gebyr

Det var ingen synlig lys, hverken bremselys eller retningslys. Hengeren manglet vektplate og chassis nummer. Ved kontrollveiing viste det seg at den veide 1100 kg. Akslingen på hengeren har en tillatt maksimalvekt på 750kg, så det ble 350 kilo overvekt. 

Fører fikk beskjed om han ville bli anmeldt for manglende bremselys og fikk bruksforbud frem til lys og vekt var ok. Det gikk tydeligvis ikke inn for da Statens Vegvesen forlot plassen kjørte føreren videre. 

Dette så representantene fra Statens Vegvesen og fikk stoppet fører igjen. Ingen av feilene var utbedret og Politiet ble tilkalt til plassen. Statens Vegvesen anmelder derfor fører for å ikke ha overholdt et bruksforbud, i tillegg for å kjøre med en henger uten bremselys. Fører fikk også 3000kr i overvektsgebyr.

Andre hendelser denne dagen

En lastebil hadde større overheng eller tillatt

En lastebil var for bred og måtte laste om 

En fører hadde utgått førerrett på klasse C (lastebil) og fikk 5000kr i gebyr samt bruksforbud frem til han kunne vise frem gyldig førerrett

Det ble skrevet et dekk gebyr på 2000kr

En semitrailer måtte smøre svingskiven før videre kjøring

STAKK: Fører overholdt ikke bruksforbud og ble stoppet på ny, fører ble anmeldt for å ikke overholde bruksforbud og manglende bremselys
Powered by Labrador CMS