
DSV frykter ikke Amazon
I motsetning til transportselskaper verden over frykter ikke DSV-sjef Jens Bjørn Andersen for tapte markedsandeler til teknologigiganter.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Andersen kan i år feire 10-årsjubileum som sjef den globale transportkjempen.
Amerikanske Amazon leker med tanken om å overta salg og distribusjon av egne produkter, noe som bekymrer mange transportselskap. Det er også noe av årsaken til at Mærsk nylig offentliggjorde sitt samarbeide med IBM.
Uredd
- Jeg kan ikke se hvordan de kan etablere omfattende distribusjon av bensin og olje til tankstasjoner. Det er ikke tvil om at de kan ta markedsandeler innen detaljhandelen som distribueres til forbrukerne. Men det er kun ca. 10 prosent av det vi lever av, sier DSV-sjef Jens Bjørn Andersen til Berlingske Business, og som skriver at amerikanske teknologibastioner er i ferd med å overta detalj- og transportvirksomheter verden over.
Andersen legger imidlertid ikke skjul på at digitalisering vil forandre DSVs forretningsområde, og at en derfor har utviklet organisasjonen til å møte digitaliseringen.
Det går også svært bra for den danske, globale transportkjempen som gjør seg stadig mer gjeldende på det internasjonale markedet, og som opplever det ene rekordresultatet etter det andre.
Norsk redningsaksjon
Jens Bjørn Andersen gjorde seg bemerket innen norsk transport- og logistikkbransje da han som daværende adm. direktør i Tollpost Globe i 2001 fikk selskapet på fote etter en redningsaksjon med flere endringsprosjekter, i samarbeid med adm. direktør i PostNord, Robin Olsen, og som da var markedssjef i selskapet.
Tollpost gikk 26 millioner kroner i pluss i 2001, etter en fantastisk snuoperasjon.
Andersen betraktes som en person som utnytter sin kompetanse, og som en inspirerende lagspiller og problemløser.
Hard jobbing ligger bak resultatene til Andersen, og som har gitt anerkjennelse i både DSV og i bransjen for øvrig.
Foruten speditør har han hatt flere lederstillinger i både norske og britiske organisasjoner før han ble administrerende direktør i DSV i 2008, i en alder av 42 år.
STILLING LEDIG:
-
Bulkoperatør
AUSTIN NORGE AS
-
Mekaniker
Beck Maskin AS
-
Anleggsmaskinfører
A&B Andreassen Maskin as
-
Kategorisjef John Deere skurtreskere, finsnittere og redskap
Felleskjøpet
-
Produktsjef John Deere traktor
Felleskjøpet
-
Bas | Formann
Kolnes Maskin AS
-
Gravemaskinfører | Grunnarbeider
Kolnes Maskin AS
-
Vil du selge Valtra og andre ledende merkevarer hos Akershus Traktor?
Akershus Traktor as. Avdeling Vinstra
-
Nasjonal salgssjef Anlegg, Industri og Landbruk
BestDrive Norway AS
-
Mobilkranfører
NORDIC CRANE AS